TAČI I DAČIĆ U BRISELU
20/06/2013|Autor: Administrator|
|

BRISEL, 20. jun - Eksperti Beograda i Prištine su danas nastavili pregovore o policiji, a premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hašim Tači predveče u Briselu treba da razmotre i
usaglase sva pitanja oko primene Sporazuma o normalizaciji odnosa Beograd-Priština. 
Na sastanku Dačića i Tačija će učestvovati i visoka predstavnica Evropske unije Ketrin Ešton, koja bi trebalo da pomogne u usaglašavanju otvorenih pitanja, posebno kad je reč o amnestiji za srpske kadrove u policiji i isporukama i distribuciji elektroenergije.
Dogovor Dačića i Tačija o primeni Sporazuma je od presudne važnosti za Srbiju koja očekuje odluku šefova diplomatija Evropske unije, idućeg utorka u Luksemburgu, o utvrdjivanju datuma, odnosno bar "davanju 'zelenog svetla'" za pregovore o prijemu Srbije u EU.  Podjednako je važan i za Kosovo koje očekuje odluku o pokretanju pregovora sa EU o sporazumu o pridruživanju. Jučerašnja runda pregovora o policiji, pravosudju, amnestiji i
izborima za srpske opštine je okončana bez izjava članova srpskog tima u kojem su bili ministar pravde Nikola Selaković, savetnik predsednika Srbije Marko Djurić, koordinator za primenu Sporazuma o normalizaciji odnosa Beograd-Priština Aleksandar Vulin, kao i Veljko
Odalović, generalni sekretar vlade Srbije. 
Ministarka za energetiku Zorana Mihajlović je juče izjavila da u razgovorima o elektroenergiji nije postignuta nagodba i dodala da će o tome morati da se postigne dogovor na višem nivou.   Ona je naglasila da je ključno da se obezbedi stabilno snabdevanje električnom strujom za Srbe na Kosovu, uključujući pitanje vlasništva nad hidroelektranom Gazivode koja se nalazi na severu Kosova, a u čiju su izgradnju sredstva uložili srpska država I elektroprivreda. 
Sporno je i to što prištinska strana zasad odbija da prihvati da I srpska kompanija isporučuje struju na Kosovu. Pregovori obuhvataju i amnestiju koju vlasti u Prištini moraju da proglase za pripadnike srpskih bezbednosnih i pravosudnih tela da bi neometano mogla da se ustanovi Zajednica srpskih opština. 
Vlasti u Prištini traže da amnestija obuhvati ne samo srpsku, već sve zajednice na Kosovu. 
U dosadašnjim pregovorima Beograda i Prištine o dodeli Kosovu medjunarodnog pozivnog broja za fiksnu telefoniju i da operater mobilne telefonije iz Srbije dobije dozvolu za rad na Kosovu nije postignut dogovor, a dve strane su pismeno dostavile nove predloge Evropskoj komisiji. 
Šefica prištinske delegacije u pregovorima Edita Tahiri, koja je izjavila da vlasti u Prištini ne prihvataju da se srpskim operaterima za mobilnu telefoniju obezbedi rad na severu Kosova, kao i da se omogući da i jedna srpska kompanija isporučuje i bude distributer struje za Zajednicu srpskih opština. 
 
 

PROGRAM TV MREŽE

Agrar Slobodno Srpski Nezavisna TV Mreža Kosnet Info Koreni